Anemia – jak jej zapobiec?

anemia
Nigel Cohen z Unsplash

Wypadające włosy, kruche paznokcie i ciągłe zmęczenie to problemy, które towarzyszą ci przez dłuższy czas? Mogą być to oznaki anemii. Jak jej zapobiec?

Anemia – pierwsze oznaki

Ogólne osłabienie i rozdrażnienie może zwiastować o anemii. Jej objawami jest także wypadanie włosów, łamliwość paznokci, bóle głowy czy problemy z koncentracją. Anemia to inaczej niedokrwistość, czyli zbyt mała ilość hemoglobiny we krwi. Z takim schorzeniem często borykają się kobiety w ciąży. Nieodpowiednia dieta, eksperymentalne odchudzanie czy określony tryb życia mogą przyczynić się do wystąpienia anemii. Wyróżnia się różne oblicza anemii. Choroba jest groźna dla mózgu i serca. Jeśli nie chcemy doprowadzić do niedotlenienia, lepiej już wcześniej zmienić nawyki żywieniowe i podejście do zdrowia organizmu.

Anemia – jak jej zapobiec?

Anemia to choroba, do której rozwoju możemy nie dopuścić. Odpowiednie nawyki żywieniowe pozwolą na utrzymanie zdrowej i prawidłowej pracy naszego organizmu. Nasza codzienna dieta powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne. Żelazo jest niezbędnym składnikiem odżywczym. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko anemii, wybierajmy produkty, które zawierają go najwięcej, takie jak brokuły czy buraki. Znajdziemy je także w chudym mięsie, wątróbce oraz suszonych owocach. Odpowiednia dieta to klucz do zdrowia. Codzienny jadłospis powinien zawierać właściwą ilość kalorii. Młode osoby, które odchudzają się na własną rękę, często trafiają do lekarza z podejrzeniem anemii. Źle skomponowana dieta i ograniczona liczba posiłków mogą wpłynąć nie tylko na poziom energii ale także na krew. W zapobieganiu anemii pomagają także regularne badania. Przynajmniej raz w roku powinno się wykonywać morfologię krwi. Dzięki takim, prewencyjnym działaniom będziemy mieli poziom krwinek pod kontrolą. Możemy także przyjmować suplementy diety, ale zdecydowanie lepiej wybierać naturalne źródła cennych substancji, a tych znajdziemy pod dostatkiem w owocach i warzywach.

Anemia może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Aby uniknąć niedokrwistości i objawów z nią związanych, warto zadbać o swoje zdrowie. Zdrowa dieta, bogata w cenne minerały oraz regularne badania lekarskie pozwolą na stałą kontrolę stanu zdrowia naszego całego organizmu.

PODZIEL SIĘ: