Domowe sposoby na grypę i przeziębienie

Wielu ludzi wierzy, że ludowa medycyna ma sens – wszak przez pokolenia leczono się właśnie w ten sposób.

Doświadczenie wiele nas nauczyło

Ludowa medycyna stosowana jest od dawien dawna. Był więc czas na odrzucenie zwykłych przesądów, a pozostawienie tych metod, które rzeczywiście przynosiły jakieś pozytywne rezultaty. Każdy z nas zna ich przynajmniej kilka – od swoich rodziców czy dziadków. Jakimi zatem sposobami możemy samodzielnie w domu wyleczyć się z grypy i przeziębienia?

Infekcja wirusowa

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że infekcja wirusowa to coś, co bez względu na metody leczenia zwykle mija dopiero po 7 do 10 dniach. Celem jest zatem nie tylko zwalczenie choroby, lecz przede wszystkim zniwelowanie uciążliwych objawów, które jej towarzyszą i które uniemożliwiają normalne, codziennie funkcjonowanie.

Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

Jakie sposoby na przeziębienie znały i polecały nasze babcie? Na pewno sprawdzone! Zaliczyć można do nich na przykład:
– gorącą, rozgrzewającą herbatę z sokiem malinowym,
– kompres na nos z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub miętowego (można również skropić poduszkę, by ułatwić oddychanie w czasie snu),
– rumiankowe lub eukaliptusowe inhalacje nad miską, z zakrytą ręcznikiem głową,
– zjedzenie rozgrzewającego rosołu z kury,
– zjedzenie kromki z miodem,
– wypicie herbaty z cytryną,
– wypicie gorącego mleka z dodatkiem miodu i czosnku,
– przygotowanie i wypicie syropu cebulowego,
– zastosowanie na bolące gardło płukanki z soli kuchennej.

Rzeczywistość a wyniki badań

maliny

To tylko niektóre ze stosowanych przez naszych przodków sposobów na walkę z infekcjami. Niestety, choć nie zbadano wpływu poszczególnych sposobów na poprawę zdrowia człowieka (coś w nich musi być, skoro ów stan rzeczywiście się poprawia), specjalistyczne badania na przykład dotyczące wpływu witaminy C na zwalczenie infekcji i przeziębień, przyniosło zaskakujące wnioski. Okazuje się, że może ona odgrywać niewielką rolę w zapobieganiu infekcjom, przy czym nie ma wpływu na ich leczenie. Z kolei obiecujące są wyniki badań przeprowadzonych z użyciem czosnku i żeń-szenia. Okazuje się, że gdy grupę badanych podzielono na tych, którzy spożywali czosnek i tych, którzy otrzymywali placebo, w pierwszej grupie aż trzy razy rzadziej doszło do przeziębienia. Podobnie w przypadku żeń-szenia – zanotowano, iż rzeczywiście ma wpływ na leczenie infekcji wirusowych i przeziębień. Konieczne są, oczywiście, dalsze badania, ale wstępne wyniki są bardzo zachęcające. Dużo więcej wątpliwości budzą inne domowe metody – spożywanie soku z malin, aloesu czy miodu. Na pewno nie zaszkodzą one choremu, zatem warto je stosować wspomagająco. Nie wiadomo jednak, czy są rzeczywiście skuteczne. Faktem jest jednak – i nie podlega to najmniejszym wątpliwościom – że bardzo skutecznym domowym sposobem na zwalczenie przeziębia i grypy jest położenie się do łóżka i odpoczynek.

Autor: Natalia Wieteska

PODZIEL SIĘ: