W zdrowym ciele, zdrowy duch

Stare powiedzenie, które zawiera w sobie wciąż aktualną prawdę o zdrowiu psychofizycznym każdego z nas. Niestety, dla wielu osób regularne ćwiczenia i zdrowa dieta, to tylko książkowa teoria, do której trudno się przystosować. Tymczasem ruch i prawidłowy program żywienia, to skuteczny sposób na lepsze samopoczucie i doskonały stan zdrowia przez długie lata.
Dawniej ruch stanowił codzienność każdego człowieka. Wynikało to przede wszystkim ze specyfiki pracy, a także ograniczonych możliwości motoryzacyjnych. Obecnie praktycznie w każdym domu znajduje się samochód, a dostępność środków komunikacji miejskiej również jest w znacznym stopniu rozwinięta. Dla wielu osób, trasa przekraczająca 2 kilometry, wymaga użycia samochodu. 2 kilometry, które z powodzeniem można przejść o własnych siłach, z korzyścią dla własnej kondycji i samopoczucia.
Lekarze i specjaliści na całym świecie, nieustannie podkreślają, że aktywność fizyczna podnosi odporność organizmu, sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także skutecznie poprawia pracę całego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że tylko dzięki regularnej aktywności fizycznej, można skutecznie zwalczać problem nadwagi oraz wielu schorzeń cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca.
Do podstawowych korzyści zdrowotnych, wynikających z regularnej aktywności fizycznej, zalicza się przede wszystkim:
lepszą wydolność krążeniowo-oddechową,
dobrą kondycję fizyczną i większą sprawność ruchową także w starszym wieku,
zdrowe kości, mięśnie i stawy,
szczupłą sylwetkę,
zmniejszone ryzyko występowania chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, nadciśnienia czy raka jelita grubego,
lepszą koncentrację,
świetne samopoczucie.
To tylko podstawowe zalety regularnego uprawiania sportu. Wystarczy zaledwie 30 minut dziennie, by w krótkim czasie zauważyć wyraźne korzyści dla zdrowia, urody i samopoczucia. Odpowiedni program treningowy w połączeniu ze zrównoważoną dietą, to najskuteczniejsza metoda zapewnienia sobie i rodzinie doskonałego zdrowia na długie lata.

PODZIEL SIĘ: