Alergia skórna. Jak radzić sobie z uczuleniem na twarzy?

Alergia skórna
Candice Picard z Unsplash

Alergia skórna to nic innego, jak reakcja wrażliwej skóry na określone czynniki lub substancje alergizujące, czyli tzw. alergeny. Uczulenie pojawiające się na twarzy jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych i dokuczliwych typów alergii  skórnych. Skąd się bierze? Jak z nim walczyć? Poznaj skuteczne sposoby, wybierz właściwe kosmetyki i pożegnaj się z alergią raz na zawsze!

Uczulenie na twarzy – przyczyny

Skóra wrażliwa posiada znacznie słabszą barierę ochronną niż skóra normalna. W związku z tym charakteryzuje się niską tolerancją na różnego typu czynniki i substancje. Alergia skórna powstaje w wyniku bezpośredniej styczności skóry z alergenem. Może się nim okazać konkretny kosmetyk, perfumy, środki czystości itp., w których znajdują się liczne substancje zapachowe oraz szkodliwe konserwanty. W przypadku cery bardzo wrażliwej podrażnienia może spowodować nawet zwykła woda z kranu. Do powstania uczulenia na twarzy bardzo często przyczyniają się również określone pokarmy, tj. mleko, niektóre warzywa i owoce.

Uczulenie na twarzy – objawy

Aż 62% kobiet i 32% mężczyzn przyznaje, że posiada problemy z nadwrażliwą skórą alergiczną, która niezwykle często ulega podrażnieniom i nie akceptuje większości produktów kosmetycznych (w skrajnych przypadkach nawet wody!). Problemy, jakie wywołuje alergia, przybierają różnorodną intensywność i bardzo często nawracają.

Do objawów alergii skórnej twarzy zalicza się:

  • odwodnienie i napięcie skóry,
  • podrażnienia, zaczerwienienia, wysypkę na twarzy,
  • kłucie, szczypanie, swędzenie i/lub pieczenie skóry,
  • uczucie gorąca na twarzy.

Objawy uczulenia najczęściej uwidaczniają się w okolicach ust, na policzkach lub na brodzie. Zdarza się, że wypełniają całą powierzchnię twarzy, a nawet dekolt i szyję.

Jak radzić sobie z uczuleniem na twarzy?

Skóra alergiczna wymaga szczególnej ochrony oraz pielęgnacji z zastosowaniem specjalistycznych produktów kosmetycznych. Leczenie alergii powinno się rozpocząć od znalezienia przyczyny jej wystąpienia oraz wyeliminowania wszelkich czynników i substancji drażniących skórę. Warto zaplanować w tym celu wizytę u dermatologa, który pomoże nam zaplanować efektywne leczenie. Jeśli źródłem alergii skórnej twarzy okażą się konkretne produkty spożywcze, warto wówczas zastosować dietę. Oprócz wykluczenia konkretnych alergenów z pokarmu często zaleca się dodatkowo ograniczenie spożycia przypraw oraz używek w postaci kawy, alkoholu i papierosów. Doradza się również unikanie dużych wahań temperatur oraz nadmiernego przebywania na słońcu czy wietrze. Jeżeli jednak przyczyną wystąpienia uczulenia na twarzy okażą się kosmetyki lub chemia, należy zamienić je na delikatne produkty hipoalergiczne, które są pozbawione sztucznych dodatków.

Alergia skórna twarzy – jakie kosmetyki wybrać?

W przypadku wystąpienia alergii na twarzy za cel nadrzędny należy przyjąć nawilżenie i ukojenie podrażnionej skóry oraz zredukowanie jej wrażliwości. Eksperci odradzają stosowanie mydła, specyfików oczyszczających i przeciwzmarszczkowych oraz masek złuszczających. Zalecają natomiast używanie delikatnych i bezzapachowych produktów kosmetycznych. Sprawdzą się tutaj profesjonalne kosmetyki stworzone specjalnie na potrzeby skóry nadwrażliwej i alergicznej. Naprzeciw naszym zmaganiom z uczuleniem na twarzy wychodzi znana marka La Roche-Posay, proponując gamę produktów linii Toleriane oraz Toleriane Teint. W ofercie znajdziemy m.in. łagodzącą wodę termalną, specjalne środki do demakijażu i oczyszczania twarzy, dobroczynne kremy ochronne, preparaty intensywnie kojące wzbogacone o neurosensynę oraz kryjące podkłady do twarzy. Wszystkie wymienione produkty nie zawierają substancji zapachowych, alkoholu, konserwantów ani parabenów, mają lekką konsystencję i skład zredukowany do minimum.

Właściwa dieta, prawidłowy styl życia oraz profesjonalna pielęgnacja twarzy z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków to jedyny skuteczny ratunek dla skóry podrażnionej, skłonnej do alergii. Poświęć jej więc odrobinę czasu i uwagi, dbaj i odżywiaj, a szybko zobaczysz i odczujesz poprawę!

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o skórze alergicznej i metodach jej pielęgnacji? Zajrzyj na: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: