Jak poradzić sobie z katarem wodnistym?

PantherMedia 1279921

Wodnisty katar to jeden z wielu objawów towarzyszących alergii. Szacuje się, iż przypadłość ta dotyczy 20 proc. populacji. Jest on reakcją na znajdujące się w środowisku alergeny – w głównej mierze to od ich typu zależy to czy katar występuje przez cały rok, czy tylko sezonowo.

Przyczyny kataru wodnistego

Wodnisty katar to przykra dolegliwość, która w znaczący sposób wpływa na obniżenie jakości życia alergika. Sezonowo jest on spowodowany głównie pyłkami drzew i traw oraz zarodnikami grzybów i pleśni. Z kolei za katar całoroczny odpowiedzialność ponoszą m.in. roztocza, pleśnie i grzyby oraz naskórek i ślina zwierząt domowych. Kontakt z alergenem wywołuje natychmiastowe pojawienie się objawów kataru.

Istnieje wiele innych czynników sprzyjających występowaniu alergicznego kataru. Wspomnieć tutaj należy o obciążeniach genetycznych. Szanse wrastają, gdy w rodzinie były przypadki alergii czy astmy. Ponadto częściej przypadłość ta występuje u mężczyzn oraz u osób narażonych na kontakt z dymem nikotynowym, przy czym w rachubę wchodzi tu zarówno palenie czynne, jak i bierne.

Przy wodnistym katarze dokuczają też m.in. kichanie, łzawienie oczu, drapanie w gardle oraz obrzęknięta skóra wokół oczu.

Sposoby leczenia kataru wodnistego

Pacjentowi, któremu dokucza wodnisty katar oraz inne charakterystyczne dla alergii dolegliwości, zaleca się unikanie kontaktów z alergenami bądź ograniczenie ich w maksymalnym stopniu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, trudno np. ustrzec się przed pyłkami roślin roznoszonymi przez wiatr.

W omawianym kontekście często pojawia się pytanie: czy katar wodnisty da się leczyć? Istnieje wiele metod, które sprawdzają się w walce z katarem wodnistym:

– przyjmowanie leków obkurczających błonę śluzową, blokujących aktywność leukotrienów, kortykosteroidów oraz leków antyhistaminowych, jak np. Allegra, których istotą działania jest blokowanie histamin – przez nie występuje katar wodnisty,

– immunoterapia, czyli odczulanie – polega ona na systematycznym podawaniu zastrzyków zawierających nieduże ilości alergenów, regularnie zwiększanej co pewien czas, dzięki czemu organizm staje się odporniejszy na ich działanie; zastrzyki pacjent przyjmuje przez długi czas – od 3 do 5 lat,

– płukanie nosa izotonicznym roztworem wody morskiej, który oczyszcza i nawilża błonę śluzową nosa, a także ma działanie antybakteryjne.

Skuteczność leczenia kataru wodnistego jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim chory musi wiedzieć, na co jest uczulony – w tym zaś celu niezbędne jest wykonanie testów alergicznych. Testy pozwalają sprawdzić, jak organizm reaguje na poszczególne alergeny. Ewentualnie wykluczają one obecność alergii.

W wielu przypadkach terapia tylko jednymi lekami nie przynosi spodziewanych rezultatów – wyraźną poprawę pacjent odczuwa natomiast po zastosowaniu kilku różnych rodzajów leków, które są zawsze dobierane przez lekarza pod kątem indywidualnym.

PODZIEL SIĘ: