Podstawy pielęgnacji cery trądzikowej

PantherMedia 4863326

Istnieje kilka rodzajów trądziku. Niektóre z nich można łatwo i w dużym stopniu zmniejszyć, niektórych pozbyć się całkiem, stosując kilka prostych zasad pielęgnacji, a walka z innymi jest wyjątkowo trudna.

Zanim zaczniemy jakiekolwiek działania, by zmniejszyć wypryski, musimy realnie ocenić, z jakim rodzajem problemu mamy do czynienia. Nie każdy trądzik jest taki sam. U jednej osoby można złagodzić go szybciej, u innej trudno będzie się go pozbyć. Od tego jak poważny jest problem, powinno zależeć nasze postępowanie w celu pozbycia się krostek z twarzy. Jeśli są niewielkie, niezaognione i reagują na zmianę kosmetyków, najprawdopodobniej po paru próbach uda się znaleźć sposób pielęgnacji, który spowoduje, że trądzik zniknie. Jeśli jednak zmiany są duże i zaczerwienione, pomimo stosowania różnych preparatów, może być trudno je zmniejszyć.

Minimum pielęgnacji, które działa

Należy zaczynać od metod delikatnych, starając się wyeliminować potencjalnie szkodliwe czynniki i skupiając się na lepszym oczyszczaniu cery, aby dopiero potem, w razie niepowodzenia, sięgnąć po złuszczanie. W wielu przypadkach krostki na twarzy powstają w wyniku pielęgnacyjnych błędów i wtedy dobre efekty można osiągnąć przy minimalnej ingerencji w procesy zachodzące w skórze. Niestety, może się również okazać, że podejmowane dotąd działania były zbyt subtelne, by przynieść realną poprawę.

Podstawy walki z trądzikiem

Podstawą w walce z trądzikiem jest zidentyfikowanie czynników, które przyczyniają się do jego powstawania. Należy wykluczyć kosmetyki komedogenne, czyli tłuste, zapychające produkty o gęstej konsystencji. Przyjrzyjmy się, jakich kremów i podkładów używamy. Często problemy z cerą powodują mocno kryjące bazy, a także balsamy na noc o bogatej formule. Czasem pomaga również zmiana miejsc na twarzy, w jakich używamy określonych preparatów oraz pory dnia, w której to robimy.

W pielęgnacji, której celem jest pozbycie się wyprysków, bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, dokładne, ale niepozbawiające jej płaszcza lipidowego, na przykład łagodnym tonikiem. Dopiero jeśli to nie przyniesie rezultatów, można przejść do złuszczania naskórka za pomocą peelingów. Pamiętajmy jednak, że mocno złuszczające kosmetyki można stosować tylko od czasu do czasu. Czasem lepszym rozwiązaniem jest peeling mechaniczny, czyli stosowanie ściereczki muślinowej lub specjalnych szczoteczek do twarzy. Jeśli decydujemy się na mocniejsze złuszczanie, musimy pamiętać o nawilżaniu. Partie objęte problemem trądziku należy traktować nieco inaczej niż resztę twarzy. W miejscach, w których nie tworzą się krostki, możemy stosować bogatsze balsamy, a brodę, nos czy czoło pielęgnować lżejszymi preparatami, takimi jak krem nawilżający do cery trądzikowej, np. od Iwostin.

Na koniec pamiętajmy – każdy element pielęgnacji wprowadzajmy dopiero, kiedy zawiodą poprzednie i nie stosujmy na raz zbyt wielu preparatów.

PODZIEL SIĘ: