Dlaczego należy walczyć z nadwagą?

Pielęgnowanie wręcz anorektycznego wzorca urody to już synonim współczesności. Jednak w dalszym ciągu prawdziwym zagrożeniem jest globalny problem nadwagi. Zdaniem ekspertów, nadmiar kilku kilogramów coraz częściej przeradza się w otyłość, także u dzieci. Bez względu na poczucie estetyki, ważne jest to, by zapewnić swemu ciału zdolność do prawidłowego funkcjonowania.
Statystycznie już ponad połowa Polaków ma problemy z nadwagą. Zgodnie z prowadzonymi raportami, w grupie tej znalazło się ponad 40 procent mężczyzn i blisko 30 procent kobiet, gdzie ponad 20 procent zakwalifikowało się do osób z otyłością. Co gorsze, dramatycznie zwiększa się liczba dzieci dotkniętych tym problemem, a zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, już co trzeci nastolatek waży ponad normę. Lekarze alarmują, że polskie społeczeństwo tyje w zastraszającym tempie.
Problem nadmiernej ilości kilogramów najczęściej wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej, warunków genetycznych, stresu, a także niewłaściwych nawyków żywieniowych w połączeniu z niską aktywnością fizyczną. Błędy żywieniowe jakie pojawiają się już w dzieciństwie, powielane przez kolejne etapy życia to najczęstszy scenariusz powtarzany przez osoby walczące z nadwagą. Dodatkowo każda próba z „dietą cud”, tylko pogłębia problem, a w efekcie procesu jo-jo odzyskiwane są kilogramy i słabnie motywacja do dalszego działania.
Problem nadwagi to nie tylko kwestia wyglądu czy gorszej kondycji fizycznej. Otyłość to jedna najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która często prowadzi do rozwoju innych dolegliwości, takich jak: wypadanie włosów, problemy z cerą, nadmierna potliwość, odparzenia skóry, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, nowotworów i problemów z kręgosłupem. Fizyczne objawy skutków otyłości to nie wszystko. Coraz częściej nadmiar kilogramów odciska piętno na psychice pacjenta, w szczególności gdy jest to nastolatek mający trudności z pozyskaniem akceptacji otoczenia.
Walka z nadmiarem kilogramów to znacznie więcej niż spełnienie marzeń o figurze niczym z kolorowych stron czasopism. Szczupła i wysportowana sylwetka to lepsza kondycja, zdrowie i samopoczucie, zachowane na długie lata.

PODZIEL SIĘ: