Dieta Paleo, czyli łatwe i proste odchudzanie

Dieta Paleo
Jannis Brandt z Unsplash

Dieta paleo to bardzo ciekawy sposób odżywiania, który może idealnie wpasować się w ludzką naturę oraz potrzeby wielu osób. Stosowanie diety przewiduje pewne restrykcje i zrezygnowanie z niektórych produktów, jednak w porównaniu z innymi dietami, wciąż pozostawia nam wiele opcji. Co zatem trzeba wiedzieć o diecie paleo?

Czym jest i jak została wymyślona dieta paleo?

Twórcy diety paleo sięgnęli do źródeł i przedstawili interesującą teorię, według której najzdrowszym sposobem żywienia jest jedzenie na wzór naszych dawnych przodów. Dieta paleo opiera się na idei, że ludzie powinni jeść to samo jedzenie, które jedli nasi starożytni przodkowie. Twórcy zakładają, że ludzki organizm został całkowicie uformowany w erze paleolitu (stąd nazwa), a produkty, które pojawiły się później, są nienaturalne dla ludzi i mogą prowadzić do chorób i innych problemów. Co ważne, teorie podpierają poważne dowody naukowe. Tak więc dieta paleo opiera się na tym, że powinniśmy jeść tylko żywność, która pojawiła się przed stworzeniem rolnictwa. Po raz pierwszy ten pomysł wpadł na gastroenterologa Walter Voegtlin, który opublikował książkę na ten temat w 1975 roku. Vogtlin twierdził, że ludzie są mięsożercami, a dieta paleo, z dużą ilością białka i niewielką ilością węglowodanów, jest idealna do leczenia chorób przewodu pokarmowego. Z biegiem czasu teoria paleotycznego planu żywieniowego przerodziła się w rodzaj filozofii i była poddana dużej liczbie badań.

Co jeść na diecie paleo?

Dieta paleo opiera się na dużej ilości białka zwierzęcego. I to ma być jej główna zaleta, ponieważ, jak wiemy, białka zwierzęce pomagają przyspieszyć metabolizm, co z kolei może prowadzić do utraty masy ciała. Białko zwierzęce jest również bardzo sycące, dlatego pozwala nie odczuwać głodu przez długi czas. System odżywiania paleo sugeruje jedzenie co 5 godzin, 3 razy dziennie. Spójrzmy na listę produktów, które powinny stanowić podstawę diety: chude mięso, ryby i inne owoce morza, jaja, grzyby, orzechy, nasiona, mąka migdałowa, jagody, owoce i warzywa, oleje roślinne, siemię lniane, kokos oraz awokado. Z drugiej strony możemy wyróżnić dużą liczbę produktów, które powinny być unikane podczas stosowania diety paleo. Są to głównie produkty, które pojawiły się w późniejszym okresie istnienia człowieczeństwa: zboża, rośliny strączkowe, cukier, ziemniaki, soja, produkty mleczne, suszone owoce, słodycze i inne produkty, których produkcja jest oparta na dużym przetwarzaniu. W diecie nie powinny się również znajdować zboża, skrobia, napoje gazowane, czekolada i soki. Dieta zakłada nieco mniej restrykcyjne podejście do nabiału, jednak również nie powinniśmy spożywać zbyt dużo serów itd. Aby mieć pewność, że dieta jest smaczna i zdrowa, możemy skorzystać z oferty, którą oferuje nam catering dietetyczny Zielona Góra.

Dieta paleo w praktyce

Dieta paleo to zdrowa dieta, która może być nie tylko ciekawa i sycąca, ale również bardzo smaczna. Dieta pudełkowa przygotowywana przez profesjonalistów ułatwia odchudzanie oraz pozwolić na oszczędzenie czasu. Z dietę pudełkową nie musimy martwić się o niedobory składników odżywczych i zawartość kaloryczną oraz przejmować się znalezieniem czasu na samodzielne gotowanie.

PODZIEL SIĘ: