Stres – największy sojusznik chorób

W normalnych warunkach pobudza do działania. Dla wielu osób jest źródłem adrenaliny. Stres. O niewielkim natężeniu lub niskiej częstotliwości bywa postrzegany jako pozytywny element, jednak zbyt długie oddziaływanie może mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka. Bezsenność, migreny, nerwobóle, a nawet bóle kręgosłupa, mogą mieć swoją przyczynę w zbyt stresującym trybie życia.
W XXI wieku, gdzie normą jest szybkie życie pod presją czasu i w nieustannym stresie, mogłoby się wydawać, że czynniki te nie powinny mieć żadnego wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Przyjęło się już, że wszystko to co stanowi swoistego rodzaju „standard”, nie może być postrzegane jako zagrożenie dla zdrowia czy życia. Tymczasem to właśnie nazbyt chaotyczny i nerwowy styl funkcjonowania, prowadzi do poważnych zaburzeń pracy całego organizmu.
Bezsenność to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości wynikających z prowadzenia zbyt stresującego trybu życia. Ignorowana, może z czasem przerodzić się w zaburzenia psychiczne, depresję, zaniki pamięci, a także trudności z koncentracją. Kilka dni bezsenności może zdarzyć się każdemu, jednak trwająca zbyt długo wymaga konsultacji z lekarzem.
Nadwrażliwość na stres może objawiać się także chronicznymi bólami głowy. Silne, pulsujące bóle głowy, które ustępują na chwilę i powracają z podobną intensywnością, to typowe objawy u osób pracujących w silnym stresie.
Stres wywiera także negatywny wpływ na pracę ludzkiego serca. Arytmia, stany przedzawałowe i inne dolegliwości, często diagnozowane są jako skutek długotrwale oddziaływującego stresu. W wyniku silny emocji, działanie mechanizmów chroniących przed powstawaniem zakrzepów, ulega zaburzeniu. Dodatkowo na skutek oddziaływania stresu, produkowana jest adrenalina i noradrenalina, co powoduje podwyższone ryzyko występowania zawału serca.
Mdłości, problemy trawiennie i dolegliwości żołądkowe, również mogą być symptomem nadwrażliwości na stres. Niezwykle uciążliwe, nawet jeżeli nie są niebezpieczne dla życia pacjenta, mogą być przyczyną gorszego samopoczucia.
Nie istnieje uniwersalny sposób na niwelowanie skutków działania stresu. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnym odpoczynku i relaksie w odpowiedniej dla naszych upodobań formie. Aktywność fizyczna jest tu niezwykle wskazana, ponieważ pomaga nie tylko rozładować pokłady negatywnej energii, ale i poprawić stan zdrowia, kondycję, samopoczucie i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

PODZIEL SIĘ: