Jak chronić się przed koronawirusem?

Jak chronić się przed koronawirusem

Koronawirus przywędrował do Europy z Chin i sieje tu ogromne spustoszenie. Niestety, Europa  nie zamknęła na czas swoich granic i nie ograniczyła napływu ludności z terenów zagrożonych. Gdy koronawirus pojawił się we Włoszech, mieszkańcy Italii dość długo go lekceważyli. Potrafili zabierać chorych z oddziałów zakaźnych na pizzę. Zawinili też pozostali Europejczycy, którzy jeździli do Włoch na wczasy, choć wiedzieli o czyhającym na nich niebezpieczeństwie.  Jak chronić się przed koronawirusem?

Ograniczyć kontakty międzyludzkie

Jeśli chcemy ograniczyć epidemię koronawirusa, musimy zredukować kontakty międzyludzkie do absolutnego minimum. Ze znajomymi możesz rozmawiać przez telefon lub pisać z nimi na Messengerze, jednak spotykaj się tylko z najbliższymi – rodzicami, rodzeństwem swoim chłopakiem.  To nie jest dobra pora na organizowanie urodzin, imienin etc. Nie zapraszaj do domu przyjaciół na domówkę. Każdy z nas ma z kimś kontakt, kto z kolei ma kontakt z innymi osobami, w tym potencjalnymi nosicielami koronawirusa.

W miarę możliwości wybierać home office

Nie każdy może pracować zdalnie. Jest to rozwiązanie dostępne dla części społeczeństwa. Pani z supermarketu, listonosz, kurier czy pracownik miejskiej oczyszczalni ścieków musi po prostu stawić się w pracy. Inaczej nie jest w stanie świadczyć swoich usług. Jeśli jesteś informatykiem, tłumaczem, redaktorem serwisu internetowego, pracuj zdalnie. Potrzebujesz tylko kompletu dokumentów, firmowego komputera oraz dostępu do internetu.

Często myć ręce

Koronawirus na szczęście nie jest aż tak turbo, by nie pozbyć się go podczas mycia rąk wodą z mydłem. Czynność tę należy wykonywać wielokrotnie w ciągu dnia. Mydło uszkadza bowiem lipidową otoczkę koronawirusa.

Często robić pranie

Niestety, nasze kurtki, płaszcze i inne okrycia wierzchnie, w tym czapki oraz szaliki stanowią potencjalny rezerwuar koronawirusa. Ten bowiem przenosi się drogą kropelkową i może osiadać na naszych plecach, gdy osoba stojąca za nami w kolejce do sklepu zacznie kaszleć.

Unikać dużych skupisk ludzi, robić zakupy online

W miarę możliwości staraj się unikać częstych zakupów w supermarkecie. Nie chodzi o to, by w ogóle ich nie robić, ale w miarę możliwości kupuj rzeczy na kilka dni.  Zakupy rób poza godzinami szczytu, gdy w sklepach jest mało osób.  Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, część rzeczy zamawiaj online.

PODZIEL SIĘ: