Choroby wątroby – jak im zapobiegać?

Choroby wątroby
Austin Distel z Unsplash

Bez zdrowej wątroby nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować – to ona pozwala na właściwe trawienie i magazynowanie składników odżywczych. To z jej pomocą pozbywamy się z organizmu szkodliwych toksyn, a do tego odgrywa niebagatelną rolę w wielu ważnych procesach np. krzepnięcia krwi czy wytwarzaniu czynników odpornościowych. Jak możemy zapobiegać problemom z wątrobą?

Chora wątroba – przyczyny

Przyczyn, z powodu których nasza wątroba nie działa prawidłowo, może być naprawdę bardzo wiele. Część chorób spowodowana jest wniknięciem do organizmu wirusa, jak w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, C, D czy E. W tej sytuacji zarazić możemy się poprzez skażone jedzenie czy wodę, kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami, podczas zabiegów chirurgicznych bądź przetaczania krwi, a także np. w trakcie kontaktów seksualnych. Przebieg oraz leczenie choroby uzależnione są od konkretnego rodzaju wirusa, który zaatakował nasze ciało. Kolejną bardzo częstą przyczyną problemów z wątrobą jest nadużywanie alkoholu. Prowadzi ono początkowo do odwracalnego stłuszczenia wątroby, ale nieleczone stopniowo doprowadza nawet do tzw. marskości wątroby, która jest stanem nieodwracalnym. Wątroba powoli staje się niewydolna, a to skutkować może nawet śmiercią. Inną przyczyną chorób jest nieodpowiednia dieta – dlatego nieraz chorują osoby otyłe czy mające nadwagę, a także borykające się z cukrzycą. Powodem uszkodzenia wątroby stać się może też zatrucie lekami, ziołami pochodzącymi z niesprawdzonego źródła bądź też choroby autoimmunologiczne.

Sprawdź, czy to wątroba

W chorobach wątroby bardzo ważna jest szybka reakcja – dzięki podjęciu leczenia i przejściu na odpowiednią dietę często jesteśmy w stanie zapobiec poważniejszym problemom oraz powikłaniom. Dlatego każdy powinien wiedzieć, jakie są objawy chorej wątroby. Bardzo charakterystycznym symptomem jest ból w okolicy prawego podżebrza – może być nasilony lub przypominać raczej rozpieranie czy lekki dyskomfort. W przypadku takiego narządu jak wątroba funkcje sprawowane przez nią są bardzo różnorodne – dlatego gdy tylko zauważymy jakieś problemy, skonsultujmy się z lekarzem i sięgnijmy po sprawdzony lek np. Essentiale Forte. Dostępne w aptece tabletki przyspieszą regenerację narządu, zahamują postępowanie patologicznych zmian, a także pomogą wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości. Drugim charakterystycznym objawem jest tzw. żółtaczka, czyli zabarwienie się na żółto białek oczu, błon śluzowych oraz skóry.

Zadbaj o siebie już dziś!

Nie możemy całkowicie wyeliminować zagrożenia chorobami wątroby z naszego życia. Na szczęście możemy jednak w znaczący sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania. Przede wszystkim prowadźmy zdrowy styl życia. Przestrzegajmy zbilansowanej diety, w której nie będzie nadmiaru tłuszczów oraz węglowodanów. Nie sięgajmy zbyt często po alkohol, bo każda jego ilość osłabia pracę naszej wątroby. Dobrym pomysłem będzie również regularne uprawianie jakiegoś rodzaju aktywności fizycznej. Zachowajmy ostrożność podczas zażywania leków, nigdy nie przyjmując zbyt długiej dawki bądź nie przedłużając wskazanego okresu ich przyjmowania.

Chora wątroba to poważne obciążenie dla naszego organizmu, a niekiedy zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Warto znać przyczyny problemów z tym organem i dzięki działaniom profilaktycznym skutecznie zapobiegać chorobie.

PODZIEL SIĘ: