Rodzaje badań USG

Rodzaje badań USG
National Cancer Institute z Unsplash

Badanie za pomocą ultrasonografu jest jednym z najczęściej wykonywanych pomiarów diagnostycznych, który umożliwia wstępne potwierdzenie lub wykluczenie wielu schorzeń. USG zaliczane jest do badań obrazowych, ponieważ dzięki niemu lekarz może uzyskać stosunkowo dokładny obraz danego narządu lub tkanki, co stanowi podstawę do przeprowadzenia dalszego rozpoznania.

Badanie USG jest nieinwazyjne i na ogół bezbolesne (z wyjątkiem sondy ultrasonograficznej, której wprowadzenie do wnętrza ciała może powodować pewien dyskomfort). Jest także stosunkowo tanie, dzięki czemu przychodnie i szpitale chętnie z niego korzystają jako z podstawowego środka diagnostycznego. Co ważne, ultrasonograf jest urządzeniem mobilnym, co pozwala na badanie pacjentów w ciężkim stanie, których transport jest chwilowo niemożliwy.

Czym jest badanie USG i na czym polega?

Badanie ultrasonograficzne pozwala na uzyskanie obrazu danej tkanki lub narządów. Po wykonaniu USG lekarz jest w stanie ocenić nie tylko kształt i wielkość badanych narządów, ale także stan ich powierzchni i wnętrza; ocenie podlega także położenie narządów i tkanek oraz przestrzeń anatomiczna. Jak działa ultrasonograf? Urządzenie wykorzystuje fale ultradźwiękowe o różnych częstotliwościach (ich zakres waha się od 2 do 50 MHz). Niższe częstotliwości stosowane są do uzyskania obrazu głębiej położonych struktur, z kolei wyższe umożliwiają zbadania struktur płycej położonych, ale za to z dużo większą dokładnością. Rodzaj częstotliwości jest dopasowywany również ze względu na wiek badanej osoby oraz jej budowę ciała.

Fale ultrasonograficzne rozchodzą się, rozpraszają lub odbijają co przekłada się na powstanie obrazu badanej tkanki lub narządu na monitorze aparatu. Samo badanie jest wykonywane za pomocą sondy ultrasonograficznej.

Rodzaje badania ultrasonograficznego

Badanie USG można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje – USG powłoki ciała oraz badanie, podczas którego sonda ultrasonograficzna wprowadzana jest do wnętrza ciała. Badanie ultrasonograficzne powłok ciała jest wykonywane znacznie częściej i dotyczy na ogół jamy brzusznej, mięśni, tarczycy lub piersi. Wprowadzenie sondy ultrasonograficznej do wnętrza ciała jest natomiast konieczne w przypadku badania transwaginalnego lub przezodbytniczego.

USG powłok ciała

Najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym jest USG jamy brzusznej; lekarz zazwyczaj chce dzięki temu określić stan takich narządów jak wątroba, trzustka, śledziona czy nerki. Ultrasonograf rzadziej jest wykorzystywany przy badaniu żołądka czy dwunastnicy, ponieważ wymienione narządy są zazwyczaj słabo widoczne przy zastosowaniu tej metody diagnostycznej. W przypadku USG jamy brzusznej należy pamiętać, że badanie powinno odbyć się na czczo; nie można również palić papierosów. Zalecane jest natomiast wypicie 2 lub 3 szklanek gorzkiej herbaty lub wody niegazowanej – pełny pęcherz pozwala uzyskać pełniejszy obraz narządów rodnych u kobiety czy gruczołu krokowego u mężczyzny.

Kolejnym  narządem oglądanym za pomocą USG jest serce. Badanie nazywane jest również echokardiografią i służy przede wszystkim do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w strukturze narządu. Najczęściej badanie polega na przyłożeniu głowicy urządzenia do kilku miejsc na klatce piersiowej pacjenta, podczas gdy leży on na plecach lub lewym boku; znacznie rzadziej praktykowane jest wprowadzenie sondy przez przełyk na głębokość serca. Wykonywane w ten sposób badanie jest badaniem inwazyjnym i stosowane jest tylko w określonych przypadkach.

Rozróżnia się także badanie USG tarczycy czy piersi.

USG wewnętrzne

USG wewnętrzne polega na wprowadzeniu sondy ultrasonograficznej do wnętrza ciała. Najczęściej jest to USG transwaginalne, nazywane powszechnie USG dopochwowym. Lekarz najczęściej zarządza badanie w momencie, gdy dochodzi do nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych lub występują nasilone dolegliwości związane z menstruacją. Inne wskazania do przeprowadzenia USG dopochwowego to podejrzenie zmian w obrębie jajników czy trudności z donoszeniem ciąży. Ten rodzaj badania nie jest jednak wykonywany u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia – w takim przypadku lekarz przeprowadza badanie przez odbyt.

USG ortopedyczne

USG ortopedyczne służy przede wszystkim zbadaniu takich części ciała jak biodra, kolana czy stawy skokowe i najczęściej stanowi uzupełnienie do badań rentgenowskich lub tomograficznych. Dzięki USG ortopedycznemu łatwiej wykryć potencjalne patologie mogące być przyczyną wielu chorób, a także ocenić stan tkanek miękkich, struktur więzadłowych i ścięgnistych czy kostki stawowej. Ten rodzaj USG służy zazwyczaj wykrywaniu zmian zapalnych, reumatoidalnych, zwyrodnieniowych i pourazowych.

 

Badanie dopplerowskie

Innym rodzajem badania ultrasonograficznego jest badanie dopplerowskie, które pozwala na zbadanie przepływu krwi w naczyniach i sercu; badana jest prędkość i kierunek przepływu krwi.

Badanie USG: najważniejsze informacje

  • Badanie USG jest wykonywane za pomocą ultrasonografu, który wykorzystuje odbicia, rozproszenie i rozchodzenie się fal ultradźwiękowych o różnych częstotliwościach (w tym przypadku od 2 do 50 MHz). Badanie jest bezbolesne i najczęściej nieinwazyjne.
  • Zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje badania USG – USG powłok ciała lub USG wewnętrzne. Specyficzną odmianą badania ultrasonograficznego jest USG dopplerowskie.
  • Najczęściej wykonywanym badaniem ultrasonograficznym powłok ciała jest USG jamy brzusznej. Lekarz może ocenić przy jego pomocy stan takich narządów jak wątroba, trzustka czy nerki. Bardzo często wykonywane jest również badanie USG serca, zwane także echokardiografią.
  • USG wewnętrzne to najczęściej USG transwaginalne, zwane także dopochwowym. Polega na wprowadzeniu do wnętrza pochwy niewielkiej sondy; badanie zlecane jest zazwyczaj w wypadku pojawienia się nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych lub przy dolegliwościach związanych z menstruacją.
  • USG dopplerowskie pomaga ustalić, czy przepływ krwi w naczyniach i sercu jest prawidłowy i nie dochodzi do zaburzeń jego prędkości.
  • Badanie USG można przeprowadzić w oddziałach Blue Medica: http://bluemedica.pl/usluga-w-placowce/usg-ultrasonografia/

 

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: