Hipercholesterolemia – czy można jej zapobiec?

Hipercholesterolemia
Erik Odiin z Unsplash

Coraz więcej osób umiera z powodu problemów z sercem. Przyczyną może być hipercholesterolemia – czy można jej zapobiec?

Hipercholesterolemia

Ta tajemnicza nazwa odnosi się do zwiększonego stężenia cholesterolu w osoczu. Wyróżnia się dwie odmiany tej choroby – pierwotną i wtórną. W pierwszym przypadku, przyczyna może być defekt jednego lub wielu genów, które mogą występować w rodzinie. Wtedy mowa o hipercholesterolemii wielogenowej. Duże znaczenie ma nieodpowiednia dieta. W sytuacji choroby wtórnej, mamy styczność z wynikiem działanie leków lub chorób takich jak niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy czy choroby wątroby. Choroba występuje w Polsce u nawet 60% osób dorosłych. To przerażająco wysoka liczba. Aby ją zmniejszyć, należy wprowadzić właściwe działania profilaktyczne. Takie działania są niezwykle ważne, ponieważ schorzenie to jest bardzo ciężkie do rozpoznania przez lekarzy.

Hipercholesterolemia – czy można jej zapobiec?

Hipercholesterolemia to poważna choroba, której można zapobiec. Schorzenia dotyczące układu krążenia są diagnozowane zbyt często. Choroby zbierają swoje żniwo. Umiera wiele osób w młodym wieku. Brakuje świadomości o zagrożeniu jakim jest cholesterol. Zła dieta i szybki tryb życia przyczyniają się do wielu problemów zdrowotnych. W celu zapobiegania przed hipercholesterolemią należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta, ograniczająca spożycie tłuszczy jest podstawą. Kluczową rolę odgrywa także aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu pozwala utrzymać właściwą wagę. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny wyeliminować wszelkie czynniki zagrażające takie jak palenie tytoniu czy stres. Niezwykle ważne są także regularne badania, w tym poziomu cholesterolu, co pozwala na stałe monitorowanie i odpowiednią reakcję. Tylko dzięki takim nawykom można uniknąć tragicznych konsekwencji tej nieuleczalnej choroby.

Hipercholesterolemia skraca ludzkie życie. Dotyka całe pokolenia rodzin, powodując liczne skutki. Walka z chorobą może być zbyt późno rozpoczęta. Warto już dziś zmienić życie swoje i bliskich i zadbać o zdrowie, aby cieszyć się w przyszłości sprawnym organizmem, bez podwyższonego cholesterolu.

PODZIEL SIĘ: