Suplementy diety, a zdrowie

W mediach, prasie i od znajomych, wszędzie można usłyszeć o szkodliwych składnikach wielu znanych i lubianych produktów spożywczych. Coraz więcej z nich nie ma żadnych wartości odżywczych, a co za tym idzie, pojawia się konieczność uzupełniania niedoboru witamin, minerałów i mikroelementów.
Suplementacja diety to w dzisiejszych czasach ważny element profilaktyki zdrowotnej. Na rynku dostępny jest bogaty asortyment przeróżnych środków farmakologicznych, które służą poprawie funkcjonowania naszego organizmu. O tym które wybrać, nigdy nie powinna decydować ich cena, lecz zawartość poszczególnych składników aktywnych.
Do wyboru mamy syntetyczne i naturalne suplementy diety. Często ich ceny mogą być do siebie zbliżone (szczególnie gdy wiodące na rynku marki zawyżają ceny swoich produktów), chociaż to właśnie naturalne środki należą do grupy najdroższych preparatów. Zdaniem specjalistów, stosowanie syntetycznych suplementów diety nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu, ponieważ nie są one odpowiednio wchłaniane. W rzeczywistości tylko i wyłącznie preparaty przygotowane na bazie naturalnych składników aktywnych, mogą oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu.
Najczęściej stosowanymi preparatami są witaminy i środki wzmacniające odporność. Ich popularność rośnie w okresie jesienno-zimowym, gdy rozpoczyna się sezon grypowy. Ważne jest jednak, by pamiętać o uzupełnianiu niedoboru witamin przez cały rok, a nie tylko zimą. Powinny o tym pamiętać kobiety w ciąży, planujące zajście w ciąże, w okresie rekonwalescencji po dłuższej chorobie, a także w okresie menopauzy.

PODZIEL SIĘ: