Urazy sportowe – gdy rehabilitacja jest niezbędna

Kiedy mamy do czynienia z urazem nabytym podczas uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, bez względu na to czy jesteś sportowcem czy amatorem, chcemy poczuć ulgę i wrócić do pełnej sprawności tak szybko, jak tylko to możliwe. W odzyskaniu pełni sił i zdrowia może z pewnością pomoże odpowiednio dobrana rehabilitacja. To właśnie ona jest najważniejszą częścią leczenia obrażeń, którym ulegają narządy ruchu.

Aby szybko odzyskać sprawność ważne jest, aby skorzystać z pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który będzie wiedział jakie ćwiczenia i zabiegi będą odpowiednie przy danym schorzeniu. Poniżej znajdziemy podpowiedzi na, co zwrócić uwagę wybierając miejsce, do którego będziemy uczęszczać na rehabilitację.

Specjaliści i usługi

Podstawą dobrze poprowadzonej rehabilitacji jest wykwalifikowany fizjoterapeuta, który dobiera zabiegi w zależności od urazu. Warto zwrócić uwagę, aby osoba, która zajmuje się rehabilitacją posiadała odpowiednie wykształcenie kierunkowe. W przypadku urazów sportowych warto wybrać osobę, która zajmuje się tego rodzaju przypadkami.

Zwróćmy także uwagę na zakres usług, które są oferowane w danym obiekcie. Dobre ośrodki zapewniają swoim klientom wiele różnorodnych terapii. Dzięki temu mogą z nich korzystać grupy pacjentów, którym doskwierają różne schorzenia. Zazwyczaj centra zajmujące się rehabilitacją posiadają szereg dodatkowych programów, takich jak opieka ortopedyczna, konsultacja z lekarzem medycyny sportowej, albo pakiety skoncentrowane na danej kończynie, na przykład: terapia ręki.

Właściwe wyposażenie

Wykształcona kadra to jednak nie wszystko, warto zwrócić także uwagę, aby miejsce, do którego wybieramy się na rehabilitację posiadało odpowiednie wyposażenie. W centrum rehabilitacji powinien znajdować się różnorodny sprzęt: maty do ćwiczeń, ciężarki, bieżnie, urządzenia wzmacniające, piłki do ćwiczeń, stoły do masażu, sprzęt do rozciągania. Takie wyposażenie jest niezbędne podczas wykonywania wielu ćwiczeń mających na celu usprawnienie działania kończyn. Pacjenci często wykorzystują kilka różnych przyrządów podczas fizykoterapii.

Konsultacje i doświadczenie

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegów i ćwiczeń skonsultować się z lekarzem rehabilitantem bądź doświadczonym ortopedą. Prawidłowa diagnoza jest niezmiernie ważna, ponieważ to ona dyktuje dalsze postepowanie. Także podczas całej rehabilitacji warto konsultować się na bieżąco z lekarzem, aby mógł on diagnozować postępy i zalecać dalsze zabiegi lub, w miarę konieczności, modyfikować przebieg terapii.

Przy wyborze fizjoterapeuty warto zapytać o ukończone kursy i uzyskane certyfikaty. Specjalizacja szczegółowa jest bardzo ważna – rehabilitant zajmujący się sportowcami będzie najlepiej wiedział, jak pomóc w razie kontuzji. Nie wahajmy się zatem bezpośrednio spytać o doświadczenie. O każdego fizjoterapeutę można także zapytać w biurze ośrodka rehabilitacji.

Mając na uwadze powyższe podpowiedzi będziemy w stanie samodzielnie określić, czy można polegać na danym ośrodku rehabilitacji aby skutecznie i szybko wyleczyć swoje obrażenia. Po wybraniu odpowiedniego miejsca i osoby fizjoterapeuty można rozpocząć proces rehabilitacji, który pozwoli na szybki powrót do pełnej sprawności.

Poza regularnymi spotkaniami z rehabilitantami czy masażystami, przy wszystkich urazach narządu ruchu ważne jest także samodzielne wykonywanie prostych ćwiczeń w domu. Wzmaga to efekty codziennej terapii i pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności. Do tego rodzaju aktywności bardzo często przydaje się niewielki sprzęt rehabilitacyjny. Można go szybko i tanio nabyć w sklepach internetowych. Jednym z nich jest www.juventas.pl. Na stronie sklepu Juventus znajdziemy bogatą ofertę drobnego sprzętu rehabilitacyjnego – do samodzielnych ćwiczeń.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: