Co znaczy – żyć aktywnie?
Wystarczy 30 minut dziennie, by ruch stał się sprzymierzeńcem w walce o lepsze zdrowie, kondycję i samopoczucie. Pojawia się jednak pytanie, co właściwie znaczy żyć aktywnie i jak często należy ćwiczyć, by móc czerpać z tego konkretne korzyści.
Aktywność fizyczna to dla każdego coś innego. Dla nastolatka będą to treningi piłki nożnej, tenisa lub siatkówki. Dla seniorki to wspólny spacer z przyjaciółką po miejskim parku. Dla młodej mamy to wspólne wyprawy rowerowe lub zajęcia z lekcji pływania. Niezależnie od wybranej dziedziny sportu (aktywności), ważne jest zachowanie odpowiedniego natężenia ćwiczeń i regularne prowadzenie treningów.
Jednorazowy udział w intensywnych zajęciach aerobiku, nawet zakończony uporczywymi zakwasami w dniu następnym, nie przyniesie wymiernych korzyści dla samopoczucia czy też organizmu. Obolałe ciało raczej nie jest źródłem przyjemności, a porzucenie treningu po pierwszych zajęciach, to często powielany błąd. Problemem nie jest niechęć do aktywności fizycznej, lecz nieprawidłowe dopasowanie jej intensywności do potrzeb i możliwości określonej osoby.
Decydując się na aktywny tryb życia, należy uwzględnić własne upodobania, a także możliwości fizyczne. Nigdy nie należy podejmować się treningów, które mogą zakończyć się groźnymi kontuzjami czy przeciążeniami organizmu.
Osobom rozpoczynającym wprowadzanie zdrowych nawyków, poleca się połączenie aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu z odpowiednią dietą. Spożywając określone produkty spożywcze, można nie tylko dostarczać organizmowi składników odżywczych, ale i pobudzać go do efektywniejszej pracy. Przy regularnie prowadzonych treningach, zaleca się przyjmowanie większych ilości białka, które stanowi naturalny termiki. Dzięki niemu termogeneza ciała podnosi się, co przyspiesza proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, rozbudowie mięśni, a także usuwaniu nadmiaru szkodliwych produktów przemiany materii.