Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową to dość szerokie pojęcie, pod którymi kryją się wirusy opryszczki, brodawczaka ludzkiego, HIV, HCV, HBV oraz bakterie wywołujące kiłę oraz chlamydię, a także pierwotniaki w tym rzęsistek pochwowy. Choć mogłoby się wydawać, że w XXI wieku wiele z nich w ogóle nie powinno być odnotowanych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, to z roku na rok przybywa osób zakażonych. Warto pamiętać, że zdiagnozowaniu ulega zaledwie ułamek wszystkich osób zakażonych. W rezultacie choroby przenoszone drogą płciową coraz mocniej się rozprzestrzeniają. Jak ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Związek monogamiczny ze stałym partnerem

Zdaniem wielu specjalistów jest to najlepsze rozwiązanie, które chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Gdy uprawiamy seks z jedną osobą, która jest nam wierna, istnieje dużo niższe ryzyko zakażenia. Owszem, jeden z partnerów może zarazić się wirusem HIV, HCV czy HBV drogą nieseksualną, np. podczas transfuzji krwi czy operacji, ale ryzyko infekcji chlamydią, kiłą czy rzeżączką jest wówczas praktycznie zerowe. Warto jednak pamiętać, że nawet partner, któremu ufamy, może zawieść nasze zaufanie, wdając się w romans. Dlatego warto wdrożyć w życie także inne zasady, o których piszemy poniżej.

Stosowanie prezerwatywy

Prezerwatywa jest jedyną formą antykoncepcji, która chroni nas przed drogami przenoszonymi drogą płciową. Jest stosunkowo tania i łatwa w użyciu. Chroni przed zdecydowaną większością chorób, w tym HIV, HCV, HBV, kiłą, rzeżączką, chlamydią. Niestety, może okazać się niedostatecznym zabezpieczeniem w przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Pamiętać należy o tym, by zabezpieczać się nie tylko w przypadku stosunku waginalnego, ale też oralnego czy analnego, ponieważ każdy z nich niesie ze sobą ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wykonywanie regularnych badań przesiewowych

Każda aktywna seksualnie osoba powinna regularnie wykonywać badania przesiewowe na obecność HIV, HCV, HBV, kiły, rzeżączki, opryszczki i chlamydii. O ile w przypadku HIV można wykonać bezpłatny test w poradni zwalczania HIV/AIDS, która znajduje się w każdym mieście wojewódzkim, o tyle pozostałe badania nie są z reguły refundowane. Trzeba wykonać je prywatnie i w pełni odpłatnie. Niemniej warto to robić, ponieważ każda wcześnie wykryta infekcja chroni nas przed groźnymi powikłaniami oraz przedwczesną śmiercią. Infekcja HIV jest wprawdzie nieuleczalna, ale dzięki lekom antyretrowirusowym można żyć kilkadziesiąt lat. Nie oznacza to jednak, że jesteś zwolniony z odpowiedzialności dbania o własne zdrowie.

Wymiana aktualnych wyników badań przed rozpoczęciem współżycia

Od pewnego czasu spotykasz się z kimś nowym. Chcecie rozpocząć współżycie. Zanim to jednak nastąpi, warto, abyście wymienili się aktualnymi wynikami badań na choroby przenoszone drogą płciową. Czyjaś deklaracja: jestem zdrowy, jest tak naprawdę niewiele warta. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z zakażenia.

PODZIEL SIĘ: