Najczęstsze objawy andropauzy

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Starzenie się organizmu ludzkiego jest całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Mimo, że obecnie społeczeństwo nieco inaczej postrzega męskość, zjawisko andropauzy u panów jest wciąż wstydliwym, niechętnie podejmowanym tematem tabu. Andropauza jest zjawiskiem, które dotyka ponad połowę mężczyzn, którzy ukończyli 55 rok życia, a jej cechą charakterystyczną jest obniżenie poziomu i stężenia męskich hormonów płciowych. Jakie są objawy andropauzy? Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Czym jest andropauza?

Andropauza jest stanem, z którym zmaga się połowa męskiego społeczeństwa, która ukończyła 55 rok życia. Główną cechą charakterystyczną tej dolegliwości stale postępujące obniżanie męskich hormonów płciowych, czyli testosteronu. Przez wiele osób zjawisko określane jest jako męska menopauza lub klimakterium, niemiej jednak nie jest to do końca trafne porównanie. Warto wiedzieć, że w trakcie postępu andropauzy, o której więcej można przeczytać na stronie https://chlonne24.pl/blog-section/andropauza-objawy-przyczyny-i-leczenie, funkcje i działanie jąder jest zachowane, natomiast upośledzenie ich działania postępuje w czasie.

Andropauza jest stanem, który po rozpoczęciu trwa aż do końca życia mężczyzn. Poziom męskich hormonów obniża się każdego miesiąca, ale taki proces nie wyklucza prawidłowej aktywności seksualnej, czy też posiadania dzieci. Mimo postępu zjawiska, możliwe jest łagodzenie odczuwanych fizycznych oraz psychicznych objawów andropauzy, co przekłada się na podniesienie jakości życia mężczyzny.

Andropauza u mężczyzn – objawy

Objawy andropauzy, a także stopień ich intensywności jest zależny od indywidualnych predyspozycji konkretnej osoby. Bardzo często zależne jest do ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi wewnątrz ustroju, a dokładniej postępującym obniżaniem się poziomu testosteronu oraz hormonu wzrostu. Głównymi objawami andropauzy u mężczyzn są:

  • postępujący spadek masy mięśni,
  • rozrost tkanki tłuszczowej,
  • zmniejszenie libido, a także nieprawidłowa erekcja,
  • uczucie osłabienia, kłopoty z pamięciom,
  • widocznie przerzedzające się owłosienie,
  • powiększenie prostaty,
  • rozwinięcie się nadciśnienia tętniczego krwi,
  • ginekomastia, czyli powiększenie się męskich gruczołów piersiowych,
  • zwiększenie potliwości na różnych partiach ciała.

Warto wiedzieć, że mężczyźni odczuwają również psychiczne objawy andropauzy. Zjawisko najczęściej dotyka indywidualnego samopoczucia mężczyzny i ma duży wpływ na komfort i jakość życia seksualnego. Dodatkowo, osoba dotknięta andropauzą staje się bardzo rozdrażniona, nerwowa, a także bardziej zazdrosna o partnerkę i jej kontakty z młodszymi mężczyznami.

Na czym polega leczenie andropauzy?

Andropauza jest fizjologicznym zjawiskiem, dlatego tak jak w przypadku menopauzy jej leczenie nie jest możliwe. Jedynym sposobem na powrót do prawidłowego funkcjonowania i odzyskania pewności siebie jest łagodzenie objawów fizycznych i psychicznych andropauzy. Jednym ze sposobów jest zbadanie poziomu kluczowych męskich hormonów i wprowadzenie tak zwanej terapii hormonalnej, którą najczęściej prowadzi lekarz endokrynolog.

Andropauza przyczynia się również do przerostu prostaty i zaburzeń prawidłowego oddawania moczu, dlatego w okresie andropauzy przydatne mogą okazać się wkładki urologiczne, które można znaleźć na stronie https://chlonne24.pl/. Ich stosowanie pomaga walczyć ze zjawiskiem nietrzymania moczu czy też niekontrolowanego oddawania moczu, z którym bardzo często zmagają się mężczyźni w trakcie andropauzy.

Andropauza jest fizjologicznym zjawiskiem, które wciąż pozostaje wstydliwym tematem dla dużej części męskiego społeczeństwa. Znajomość objawów dolegliwości, a także metod jej leczenia daje szansę na efektywne podniesienie własnej jakości życia i sprawności seksualnej.

PODZIEL SIĘ: