Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem?

Jak poradzić sobie z nadmiernym poceniem
Ana Essentiels z Unsplash

Wydzielanie potu przez organizm to normalna i całkiem ważna funkcja. Problem pojawia się jednak, gdy potliwość pach, ale też i innych części ciała, jest wzmożona i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nadpotliwość jest bardzo krępująca. Co jest tego przyczyną i, co ważniejsze, jak sobie z nią poradzić? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Przyczyny nadpotliwości mogą być różne. Oto najczęstsze i najbardziej popularne:

  • emocje – stres, zdenerwowanie;
  • gorączka – wzrost temperatury ciała oraz ból;
  • poważniejsze choroby – np. nerek, nadczynność tarczycy, gruźlica lub cukrzyca;
  • problemy z wagą – nadwaga, otyłość;
  • zmiany hormonalne towarzyszące np. klimakterium lub okresowi dojrzewania;
  • zła dieta – nadużywanie napojów z kofeiną oraz palenie papierosów.

Pocenie się jest cechą bardzo indywidualną i tak naprawdę niemożliwe jest wskazanie konkretnych przyczyn. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem może być także uwarunkowany genetycznie.

Nadaktywność gruczołów potowych

Gruczoły potowe zlokalizowane są na całej powierzchni naszej skóry i to właśnie z ich nadmiernej aktywności mamy do czynienia z nadpotliwością. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na dłoniach, pod pachami oraz na stopach. W związku z tym właśnie w tych miejscach pojawia się najwięcej uciążliwego potu. Wyróżniamy gruczoły potowe ekrynowe – znajdują się one na całej powierzchni ciała – oraz apokrynowe – występują razem z gruczołami łojowymi.

Leczenie nadmiernego pocenia

Jeśli nadpotliwość jest związana z chorobą, w niej należy szukać rozwiązania. Jeśli masz np. problem z nadczynnością tarczycy, która powoduje nadmierne pocenie, powinieneś skonsultować się z lekarzem i postarać się wyregulować działanie hormonów. Analogicznie z osobami otyłymi – jeśli chcesz zmniejszyć pocenie ciała, musisz pomyśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jeśli to właśnie stres wywołuje u Ciebie nadpotliwość, dobrze jest stosować herbatki ziołowe mające na celu uspokojenie i wyciszenie.

W leczeniu wzmożonej potliwości nie można się obejść bez skutecznego antyperspirantu. Jeśli problem jest naprawdę duży, po odpowiedni antyperspirant powinno się udać do apteki – zwykły, drogeryjny preparat może okazać się niewystarczająco skuteczny. Jeśli boisz się, że silny kosmetyk podrażni Twoją skórę, zdecyduj się na antyperspirant w kremie. Antyperspirant Vichy to skuteczna kuracja specjalnie dla osób zmagających się z nadpotliwością. Poza tym, że jest on skuteczny i zapobiega nadpotliwości pach, jest również bardzo bezpieczny i delikatny dzięki swoim właściwościom hipoalergicznym. Nie zawiera parabenów, za to w jego skład wchodzi m.in. woda termalna.

Znaną metodą walki z nadpotliwością jest również doustne przyjmowanie leków zapobiegających nadmiernemu poceniu. Poza antyperspirantem w aptece zakupisz również preparaty zawierające rozmaite zioła, które działają uspokajająco i rozkurczająco na mięśnie gładkie. Uspokajają również pracę gruczołów potowych.

Nadpotliwość można zredukować także za pomocą toksyny botulinowej, która poraża zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych, w związku z czym proces produkcji potu zostaje zatrzymany w konkretnych miejscach. Zabieg należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

Pamiętaj także o noszeniu przewiewnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów.

Jeśli chcesz zapoznać się z większą ilością kosmetyków pomagających przy nadpotliwości i nie tylko, zajrzyj na stronę Vichy.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: