Co zrobić, kiedy atakuje ból – przegląd leków

Co zrobić, kiedy atakuje ból
Leohoho z Unsplash

Ból niezależnie od jego natężenia może skutecznie zepsuć nam humor i zniweczyć plany. Kiedy boli głowa, mięśnie, stawy czy brzuch nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na zaplanowanych zajęciach, stajemy się mniej wydajni w pracy i nieprzyjemni dla otaczających nas osób. Skoro jednak ulga w tym cierpieniu jest tak prosta, czemu by z niej nie skorzystać? Dziś przyglądamy się najpopularniejszym w Polsce środkom przeciwbólowym i analizujemy ich działanie.

Skąd bierze się ból

Ból w zależności od miejsca występowania może mieć bardzo różne źródła. Bóle głowy mogą wynikać na przykład z odwodnienia lub głodu, przemęczenia a nawet nerwów, czy nadmiaru sztucznych dodatków w pożywieniu. Ból brzucha z kolei wynika z przejedzenia, niestrawności, wewnętrznych stanów zapalnych, a u kobiet także z naturalnego cyklu menstruacyjnego. W trakcie grypy i innych chorób możemy odczuwać ból gardła, albo wręcz czuć, że bolą nas wszystkie kości. To, jaki ból czujemy w danym momencie powinno być podpowiedzią do tego, po jaki środek sięgnąć, by przynieść sobie ulgę.

Bezpieczeństwo korzystania ze środków przeciwbólowych

W większości przypadków już jedna – dwie tabletki potrafią wyłączyć nasze odczuwanie bólu. Nie jest to więc zbyt duża ilość substancji uśmierzającej przyjmowanej na raz. Niektórzy jednak popełniają błąd i biorą po kilka tabletek na raz, lub wkrótce po wzięciu jednej dorzucają kolejną. Czasami dzieje się tak dlatego, że leki przeciwbólowe potrzebują określonego czasu, by zaczęły działać. Zamiast więc niecierpliwić się i sięgać po kolejne, w obawie przed zbyt małą dawką, dajmy żołądkowi szansę na ich strawienie. Substancja zawarta w środku uwolni się i przyniesie nam ulgę. Warto również ostrożnie podchodzić do dziennych dawek leków w przypadków wydłużonego lub przewlekłego bólu. Na ulotce każdego środka znajduje się informacja o maksymalnej dobowej dawce, jaka będzie dla nas nieszkodliwa. Przestrzegajmy jej w trosce o swoje zdrowie.

Najpopularniejsze środki przeciwbólowe w Polsce

Jednym z najczęściej stosowanych leków na ból w naszym kraju jest Paracetamol – tabletki te zawierają składnik działający nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwgorączkowo. Nie działają za to przeciwzapalnie. Dostępne są w różnych postaciach i pod różnymi markami. Przydają się na bóle głowy, zębów, mięśni, stany gorączkowe czy bóle menstruacyjne. Działają już po 30-60 minutach, zmniejszają ból przez 4 do 8 godzin. Paracetamol jest łagodny dla żołądka.

Innym znanym środkiem jest Ibuprofen, który działa i przeciwbólowo, i przeciwzapalnie. W Polsce znany między innymi jako Ibuprom Max. Będzie pomocny dla osób z bólem głowy, zębów, podczas bolesnych miesiączek, w chorobie zwyrodnieniowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach. Szybko się wchłania, nie kumuluje się w organizmie, uważany jest za bezpieczny, nie poleca się go jedynie przy chorobie wrzodowej.

Przy bólach gorączkowych warto zadziałać w inny sposób – środki na grypę i przeziębienie takie jak Fervex działają na dwa sposoby. Jednocześnie zbijają gorączkę i zmniejszają towarzyszący jej ból głowy i kości przynosząc szybką ulgę. Oczywiście najlepiej byłoby nie dopuszczać w ogóle do takich chorób, na przykład biorąc codziennie wzmacniający odporność Rutinoscorbin, ale jeśli już dopadnie nas przeziębienie, możemy sobie w taki sposób szybko pomóc. Należy tylko pamiętać, żeby mimo poprawy samopoczucia nie iść do pracy ani nie zajmować się domem – grypę czy przeziębienie należy wyleżeć, dając organizmowi odpoczynek.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: